Product Details
Brand Name: Haijiang
Model Number: HJF-240
Payment & Shipping Terms
Machine Structure: |
Vertical |
Material Hopper Capacity: |
15 L |
Bottom Platen Size: |
445x285 Mm |
Port: |
NINGBO |
Max.Moldheight: |
300 To 1000 Mm |
Length: |
126mm |
Pump Motor Power: |
5.5kw |
Ejector Force: |
1-50 KN |
Machine Structure: |
Vertical |
Material Hopper Capacity: |
15 L |
Bottom Platen Size: |
445x285 Mm |
Port: |
NINGBO |
Max.Moldheight: |
300 To 1000 Mm |
Length: |
126mm |
Pump Motor Power: |
5.5kw |
Ejector Force: |
1-50 KN |
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand & Model | Haijiang HJF-240 |
| Clamping Force | 240 tons |
| Maximum Mold Height | 300-1000 mm |
| Ejector Force | 1-50 KN |
| Injection Weight | 850-1150 grams |
| Bottom Platen Size | 445×285 mm |
| Air Supply Requirement | 150L/min at 6Mpa |
| Machine Weight | 1000-15000 kg |
| Control System | Advanced PLC Control |