Product Details
Brand Name: Haijiang
Certification: ISO9001,CE,SGS
Model Number: HJF-180
Payment & Shipping Terms
Minimum Order Quantity: 1 Set
Price: 12000
Packaging Details: Standard Shipping Packing
Delivery Time: 30 Days
Payment Terms: TT,LC,DP
Supply Ability: 300 Sets Per Month
Controlsystem: |
PLC With Touchscreen Interface |
Top Platen Size: |
620x490 Mm |
Mold Width: |
480 |
Screw Diameter: |
75mm |
Total Wattage: |
9.1 Kw |
Nozzle Tip Pressure: |
High |
Mold Thickness: |
550mm |
Theoretical Shot Volume: |
286 Cm³ |
Controlsystem: |
PLC With Touchscreen Interface |
Top Platen Size: |
620x490 Mm |
Mold Width: |
480 |
Screw Diameter: |
75mm |
Total Wattage: |
9.1 Kw |
Nozzle Tip Pressure: |
High |
Mold Thickness: |
550mm |
Theoretical Shot Volume: |
286 Cm³ |
| Screw Diameter | 75 mm |
| Top Platen Size | 620 × 490 mm |
| Mold Thickness Capacity | 550 mm |
| Shot Size Range | 10-500 cm³ |
| Mold Width | 480 mm |
| Clamping Force | 15 tons |
| Total Wattage | 9.1 kW |
| Clamping System | Hydraulic & Mechanical Combination |