Product Details
Brand Name: Haijiang
Certification: ISO9001,CE,SGS
Model Number: HJF-180
Payment & Shipping Terms
Minimum Order Quantity: 1 Set
Price: 12000
Packaging Details: Standard Shipping Packing
Delivery Time: 30 Days
Payment Terms: TT,LC,DP
Supply Ability: 300 Sets Per Month
Productname: |
Hydraulic Injection Molding Machine |
Injection Weight: |
966~1286g |
Ejector Stroke: |
35 Mm |
Mold Width: |
480 |
Top Platen Size: |
620x490 Mm |
Max.Moldheight: |
300-1000 Mm |
Screwdiameter: |
20-150 Mm |
Pump Motor Power: |
5.5 Kw |
Productname: |
Hydraulic Injection Molding Machine |
Injection Weight: |
966~1286g |
Ejector Stroke: |
35 Mm |
Mold Width: |
480 |
Top Platen Size: |
620x490 Mm |
Max.Moldheight: |
300-1000 Mm |
Screwdiameter: |
20-150 Mm |
Pump Motor Power: |
5.5 Kw |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Machine Type | Hydraulic |
| Max Mold Height | 300-1000 mm |
| Mold Width | 480 mm |
| Mold Thickness | 550 mm |
| Top Platen Size | 620×490 mm |
| Shot Size | 0.5-500 cm³ |
| Ejector Stroke | 35 mm |
| Machine Weight | 1600 kg |
| Energy Saving | Variable Pump |