Product Details
Brand Name: Haijiang
Certification: ISO9001,CE,SGS
Model Number: HJF-180
Payment & Shipping Terms
Minimum Order Quantity: 1 Set
Price: 12000
Packaging Details: Standard Shipping Packing
Delivery Time: 30 Days
Payment Terms: TT,LC,DP
Supply Ability: 300 Sets Per Month
Mold Closing Stroke: |
450mm |
Slide Stroke: |
350(350) Mm |
Nozzle Tip Temperature: |
Depend On The Material |
Hydraulicsystem: |
Closed-loop Hydraulic System |
Clamping Way: |
Hydraulic & Mechanical |
Mold Depth: |
180 Mm |
Machine Type: |
Hydraulic Type |
Shotweight: |
5 To 3000 Grams |
Mold Closing Stroke: |
450mm |
Slide Stroke: |
350(350) Mm |
Nozzle Tip Temperature: |
Depend On The Material |
Hydraulicsystem: |
Closed-loop Hydraulic System |
Clamping Way: |
Hydraulic & Mechanical |
Mold Depth: |
180 Mm |
Machine Type: |
Hydraulic Type |
Shotweight: |
5 To 3000 Grams |
| Feature | Specification |
|---|---|
| Clamping Force Range | 50 to 3000 tons |
| Control System | PLC with Touchscreen Interface |
| Mold Depth Capacity | 180 mm |
| Slide Stroke | 350 mm |
| Material Compatibility | Thermoplastic Materials |
| Shot Weight Capacity | 5 to 3000 grams |
| Bottom Platen Size | 1110 x 1095 mm |