Product Details
Brand Name: Haijiang
Certification: ISO9001,CE,SGS
Model Number: HJF-180
Payment & Shipping Terms
Minimum Order Quantity: 1 Set
Price: 12000
Packaging Details: Standard Shipping Packing
Delivery Time: 30 Days
Payment Terms: TT,LC,DP
Supply Ability: 300 Sets Per Month
Clamping Way: |
Hydraulic & Mechanical |
Type: |
Hydraulic |
Machine Weight: |
1600 Kg |
Injectionpressure: |
Up To 2500 Bar |
Machien Heater Power: |
7.5kW |
Machine Type: |
Hydraulic Type |
Mold Opening Stroke: |
450 Mm |
Controlsystem: |
PLC With Touchscreen Interface |
Clamping Way: |
Hydraulic & Mechanical |
Type: |
Hydraulic |
Machine Weight: |
1600 Kg |
Injectionpressure: |
Up To 2500 Bar |
Machien Heater Power: |
7.5kW |
Machine Type: |
Hydraulic Type |
Mold Opening Stroke: |
450 Mm |
Controlsystem: |
PLC With Touchscreen Interface |
| Feature | Specification |
|---|---|
| Machine Type | Hydraulic Injection Molding |
| Mold Opening Stroke | 450 mm |
| Clamping System | Hydraulic and Mechanical Dual System |
| Bottom Platen Size | 1110 x 1095 mm |
| Machine Weight | 1600 kg |
| Injection Volume Range | 10-5000 cm³ |
| Injection Weight | 1260-2084g |
| Maximum Injection Pressure | Up to 2500 bar |